“”Jano i Wito u lekarza””. Lektura obowiązkowa przed wizytą u lekarza!

Kolejne spotkanie z ulubionymi bohaterami bardzo udanej serii, które tym razem pomoże niejednemu rodzicowi. Nie ma chyba obecnie na rynku lepszej książeczki na oswojenie malucha z panem czy panią doktor niż “Jano i Wito u lekarza”. To lektura obowiązkowa dla każdego rodzica i dziecka, nawet jeśli nasza pociecha do tej pory nie zdradzała większego strachu przed instytucją szpitala bądź przychodni. 

Codzienne sprawy: u lekarza

Nowość z serii “Jano i Wito” jest kolejną częścią popularnego cyklu “Codzienne sprawy”. Na 24 stronach zgrabnie ujęto temat, który spędza sen z powiek niejednemu opiekunowi – jak wprowadzić dziecko w świat medycyny, i to z perspektywy małego pacjenta? Problem spory, bo wymagający delikatności. Wiola Wołoszyn, autorka “Jano i Wito u lekarza“, sprawnie poradziła sobie z tym wyzwaniem. Odpowiedź to sympatyczni (i znani czytelnikowi) bohaterowie, ujęcie tematu z kilku perspektyw i jak zwykle urocza szata graficzna.

W najnowszej książeczce mamy więc i diagnozę (kto nie usłyszał nigdy “Mamo, boli mnie głowa” i nie próbował potem wyjaśnić dziecku, co dalej?), i wizytę w gabinecie, który nie odstrasza (może to być kontekst dentysty, badania, pobierania krwi…), a wreszcie i pochwały w kierunku małego pacjenta oraz wyjaśnienie całej sytuacji. Wszystko to sprawia, że bez względu na to, czy dosłownie podążamy za tekstem, czy jako narrator ubogacamy wraz z naszym czytelnikiem historię, mamy możliwość wprowadzić tematykę wizyty u lekarza w spokojny i łagodny sposób. 

Szata graficzna i ilustracje

Jak to w przypadku “Jano i Wito”, otrzymujemy małą estetyczną ucztę dla oczu. Ilustracje Przemka Liputa to kolejny raz popis kreski tego wybitnego artysty z ogromnym doświadczeniem w tworzeniu dla najmłodszych. Obrazki doskonale uzupełniają tekst i pozwalają na tworzenie dodatkowych opowieści w ramach głównego wątku. Całość zamknięta w twardej oprawie i poręcznym formacie, który z łatwością zabierzemy do poczekalni w przychodni, jest po prostu niezbędnym elementem biblioteczki każdego dziecka.